Štvordňový pracovný týždeň nie je politická téma

Denník Hospodárske noviny uverejnil komentár analytika Róberta Chovanculiaka k presadzovaniu štvordňového pracovného týždňa. 

Štvordňový pracovný týždeň nie je politická téma

Róbert Chovanculiak, INESS: 

"V pravidelných cykloch sa objavujú správy o tom, ako ľudia niekde pracovali kratšie, vyrobili rovnako veľa, dostávali toľko isto a všetko dobre dopadlo. Komentovanie štúdií skúmajúcich štvordňový pracovný týždeň je mediálny evergreen. Ľudsky rozumiem príťažlivosti tejto témy. Ekonomicky však musím varovať pred jej zlou interpretáciou a nesprávnymi odporúčaniami. Vo všeobecnosti existujú dva typy zamestnancov. Jedni, ktorí predávajú zamestnávateľom svoj čas. A druhí, ktorí predávajú výsledky svojej práce. V praxi, samozrejme, neexistujú takéto dva ideálne typy, ale nejaký ich mix. Z hľadiska štvordňového pracovného týždňa je však toto delenie užitočné. Tento zamestnanecký benefit má totižto väčšiu šancu fungovať pri druhom type práce, kde zamestnanec predáva výsledok. Pričom nezáleží ani tak na tom, aký čas mu to trvá. To sú typicky práce v kreatívnom biznise, informačných technológiách, vo finančníctve alebo v reklamnom sektore. Nečudo, že práve toto sú zároveň sektory, v ktorých sa spravidla realizujú štúdie efektov štvordňového týždňa."

Celý komentár zo dňa 28.2.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards