Zastropované nákupy

Denník Hospodárske noviny uverejnil dňa 27.3.2023 komentár analytika Martina Vlachynského k dopadom zastropovania cien vybraných potravín. 

Zastropované nákupy

Martin Vlachynský, INESS: 

"Hoci inflácia vo svete vykazuje mierne spomalenie, neprestáva politicky páliť. Možno dokonca viac ako pred rokom. Aktuálne totiž vyčíňa hlavne v potravinách. Konkrétne ceny slovenských potravín nepretržite rastú už tretí rok, pričom vo februá ri boli podobne ako v predošlom mesiaci medziročne vyššie o 29 percent. Ceny mlieka, syrov a vajec medziročne narástli o závratných 37 percent. Toto voličov bolí. Maloobchod spravil pre niekoho možno trocha prekvapivý krok a dohodol sa na zastropovaní 400 potravinových položiek. Aby sa čitateľ nemýlil, ide skutočne o položky (konkrétne výrobky), nie druhy potravín. No pozorný pozorovateľ verejného aj neverejného diskurzu vycítil, že obchodníci spravili proaktívny krok s nožom na krku. Lepšie je odrezať si prst ako prísť o celú ruku. Pri následnej vlne novinárskych otázok som pocítil značné sklamanie. Ani roky vysvetľovania a ukazovania príkladov nevyhnali z hláv väčšiny ľudí sentiment, že na regulácii cien spotrebných statkov by hádam mohlo byť aj niečo dobré. Nie, nemohlo. Ale ako Sizyfos to budem skúšať vysvetliť zas a znova. Rast cien vyplýva z monetárnej politiky („tlačenie peňazí“), fiškálnej politiky (ich rozdávanie) a z reálnej ekonomiky, teda schopnosti produkovať statky, v tomto prípade potraviny. Obchodník s tým nič nespraví. Môže si znížiť marže, čo povedie k nižším investíciám a menšej schopnosti platiť zvýšené náklady na mzdy, tovar či energie. Alebo prenesie tlak na dodávateľov, teda potravinárov a poľnohospodárov. Alebo v najhoršom prípade začne vyraďovať výrobky z pultov či zavádzať prídelové systémy na konkrétne položky. Každá z týchto možností začne vyvolávať negatívne ekonomické zmeny a meniť štruktúru trhu. No v konečnom dôsledku sa pred vyššími cenami nedá ujsť, ak nechceme prejsť kompletne k vojnovej prídelovej ekonomike. Nemusíte veriť mne, verte vlastným očiam. Regulácia cien palív v Maďarsku viedla k prídelovému systému, ku krachom menších púmp a pred kompletným kolapsom zásobovania zachránilo krajinu len zrušenie stropov. Pri potravinách zaviedlo Maďarsko cenové regulácie na osem produktov už v januári 2022. Teraz, na začiatku roka 2023, dosahuje medziročný rast cien potravín v krajine okolo 50 percent, čo ich zaraďuje medzi najhoršie krajiny na svete. Cenový tlak sa preniesol na nezastropované položky. Na zastropované sa pravidelne objavujú nákupné obmedzenia. Maďari majú vysoké ceny, obmedzené nákupy aj krvácajúcich obchodníkov. Postrážme si, aby sme tak nedopadli aj my.

Výsledkom zastropovania cien v Maďarsku je, že má jednu z najvyšších inflácií na svete."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards