Ekonómovia sa pýtajú, z čoho Fico balíček zaplatí (Sme)

Ak by bol balíček doplnený o realistické opatrenia odstraňujúce plytvanie, nevznikali by ani pochybnosti o prekročení dlhu 57 percent, konštatoval dňa 29.6.2014 Radovan Ďurana z INESS.

Ekonómovia sa pýtajú, z čoho Fico balíček zaplatí (Sme)

Smer predstavil opatrenia za 250 miliónov eur ročne, analytikom chýba zmienka vlády o šetrení.

BRATISLAVA. Viac peňazí pre málo zarábajúcich ľudí, cestovanie vlakom zadarmo pre študentov aj dôchodcov, nižšie ceny plynu, viac jaslí a škôlok pre deti. Tieto opatrenia predstavil premiér Robert Fico na sneme Smeru.

Patria do väčšieho balíčku, ktorý chce vláda určite v najbližších dvoch rokoch zaviesť. Proti balíčku nehlasoval nikto z delegátov snemu.

Minister financií Peter Kažimír vyčíslil balíček na 250 miliónov eur ročne, to je asi 0,35 percenta HDP. Tvrdí, že tento balíček neohrozí plán vlády ďalej znižovať deficit verejných financií. Spolieha sa na lepší vývoj ekonomiky a tiež na lepší výber DPH.

Podľa Fica jeho vláda ukázala, že vie byť dobrým hospodárom. Tvrdí, že ľudia si po rokoch šetrenia takéto opatrenia zaslúžia.

Z čoho sa to zaplatí

S Ficovým a Kažimírovým optimizmom sa už menej stotožňujú oslovení ekonómovia. „Vláda nemá na rozdávanie. Predloženie takýchto opatrení bez prepočtov je čistý populizmus,“ hovorí šéf inštitútu INEKO Peter Goliaš.

Vláda sa zaviazala, že bude znižovať deficit aj v ďalších rokoch. Každý rok aspoň o pol percenta HDP štrukturálne, teda opatreniami, ktoré dlhodobo pomáhajú rozpočtu. No podľa Goliaša to zatiaľ vyzerá tak, že navrhovaný balík opatrení deficit zvýši.

„Ak by bol balíček doplnený o realistické opatrenia odstraňujúce plytvanie, nevznikali by ani pochybnosti o prekročení dlhu 57 percent,“ hovorí zase analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana.

Medzi opatreniami totiž chýba zmienka o šetrení. Výnimkou je opatrenie, ktorým sa majú obmedziť sociálne dávky pre bohatých, zaň ekonómovia Smer chvália.

Kažimír už pri nástupe do funkcie ministra financií, hovoril, že luxus plošného poskytovania sociálnych dávok sa skončil. Teraz sa k tejto téme verejne vracia.
Za niečo ich chvália

Ekonómovia ocenili, že vláda chce viac jaslí a škôlok. Tiež to, že plánuje podporovať mladých podnikateľov s novátorskými nápadmi, teda start­upy a nižšie odvody pre málo zarábajúcich.

„Ale balík opatrení ako celok je viac predvolebný ako racionálny,“ podotýka ekonóm Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž.

Za typicky populistické opatrenia označil vianočné dôchodky či bezplatné vlaky pre študentov a dôchodcov.

DPH sa nezníži

Fico na sneme už jasne povedal, že neznížia DPH z 20 percent na 19 percent. Argumentuje tým, že obchodníci by aj tak neznížili ceny.

„Vecne s tým problém nemám. Ale je čudné, keď používa váš argument pri podobnom opatrení, za ktoré vás predtým kritizoval,“ hovorí exminister financií Ivan Mikloš. Keď totiž Smer znížil DPH na knihy a zdravotnícke pomôcky na desať percent, Mikloš tvrdil, že knihy nezlacnejú, za čo ho Fico kritizoval.

Opozícia tiež tvrdí, že Smer časť nápadov od nich iba prevzal. Napríklad Béla Bugár z Mostu­Híd hovorí, že možnosť úhrady DPH až po zaplatení faktúry bol ich nápad.

Politológ Miroslav Kusý nevidí balík opatrení ako výsledok koncepčnej zmeny. „Je to skôr bezradné preberanie v témach,“ zhodnotil.

Marianna Onuferová

Sme, 29.6.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards