Živnostníkov je najmenej za sedem rokov, založili si eseročky (Sme)

Denník Sme cituje v článku o živnostníkoch zo dňa 27.6.2014 inštitút INESS.

Živnostníkov je najmenej za sedem rokov, založili si eseročky (Sme)

Pokles počtu živnostníkov sa nezastavil, je ich menej ako 220-tisíc. Väčšina z tých, čo živnosť ukončili, si zrejme založila s. r. o.

BRATISLAVA. Slovensko má najmenej živnostníkov za sedem rokov. Ich počet klesá od začiatku tohto roka, v máji sa prepadol pod 220-tisíc.

Za rok ubudlo vyše 14-tisíc živnostníkov, za dva roky takmer 22-tisíc. Vyplýva to z údajov Sociálnej poisťovne.

Tento pokles sa podľa analytika inštitútu INEKO Petra Goliaša dal očakávať. Zvýšením odvodov a daní vláda Roberta Fica znevýhodnila podnikanie živnostníkov.

Musia napríklad platiť minimálne odvody, ktoré dosahujú takmer 200 eur mesačne, aj vtedy, keď nič nezarobili.

Odvody zvýšila vláda vlani. Úpravu podmienok pre živnostníkov odôvodnila tým, že viaceré firmy prijímali ľudí na živnosť, aj keď robili ako klasickí zamestnanci. Takto si znižovali náklady.

,,Ďalšie zvýšenie nákladov zaznamenajú živnostníci o pár týždňov v dôsledku plánovaného zníženia konštanty, čo znižovala vymeriavací základ na výpočet odvodov,,, vraví Robert Kičina z Podnikateľskej aliancie Slovenska.
Na úrady práce nešli

Len menšina ľudí, ktorí ukončili živnosť, skončila podľa Kičinu na úradoch práce. ,,Posledné čísla o nezamestnanosti majú klesajúcu tendenciu, čiže úrady práce nezaznamenali zásadný prílev nezamestnaných,,, dodal.

Keďže bývalí živnostníci spravidla nekončia ako nezamestnaní, štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš nevidí v znížení živnostenského stavu problém.

Kičina však upozorňuje, že pokles počtu živnostníkov nie je dobrý pre ekonomiku: ,,Pri 13 percentnej miere nezamestnanosti je žiaduce, aby počet podnikateľov rástol a vznikali nové pracovné príležitosti.,,

Isté prečistenie živnostenského stavu bolo potrebné, myslí si tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták.

,,No tým, že väčšina z nich po legislatívnych zmenách neprešla do riadneho pracovného pomeru, ako to vláda očakávala, je tento úbytok nepriaznivý pre našu ekonomiku,,, dodal.

,,Nemyslím si, že cieľom štátu by malo byť obmedzovať formu práce,,, hovorí analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák. Časť ľudí totiž môže napríklad preferovať flexibilnejšie pracovné podmienky či potenciálne vyššiu mzdu aj za cenu, že ako živnostník bude mať menej práv a ochrany ako zamestnanci.

Dodáva však, že finančné dôvody by nemali byť tým hlavným motívom pre presun zo zamestnaneckého do živnostenského pomeru.

To však neznamená, že by odvody pre obe formy mali byť rovnaké. ,,Ak živnostník platí štátu menej, mal by primerane menej od štátu aj dostávať,,, povedal Mušák.

Založili si s. r. o.

Najviac z tých ľudí, ktorí ukončili živnosť, si podľa Goliaša založilo spoločnosť s ručením obmedzeným. Ich počet na začiatku roka vzrástol.

,,Zo zrušených miest živnostníkov prešla v prvom štvrťroku až tretina na právnu formu spoločnosti s ručením obmedzeným,,, potvrdzuje Goliašove slová ministerstvo práce.

Považuje to za pozitívne číslo, pretože práve eseročka štatisticky poskytuje dlhodobejšiu udržateľnosť a tiež vyššiu mieru vytvorenia nových pracovných miest.

Niektorí živnostníci prešli podľa ministerstva do zamestnaneckého pomeru. Tí, ktorí mali zamestnanie aj živnosť, ostali len v zamestnaní, tvrdí ministerstvo.

Menšia časť bývalých živnostníkov prešla do sivej ekonomiky a pracuje načierno, pridal ďalšiu možnosť Hošták.

Viac od nich nevybrali

Aj keď vláda predpokladala, že po zmene pravidiel pre živnostníkov od nich na daniach vyberie viac, nestalo sa tak. Vlani mala podľa očakávaní na dani z príjmu fyzických osôb z podnikania vybrať 106 miliónov, no vybrala 83 miliónov eur. Toľko vybrala aj v roku 2012, teda pred zavedením vyšších daní pre živnostníkov.

Vyplýva to z novej prognózy Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií. Za nižším výberom daní vidí aj to, že živnostníci menia formu podnikania na spoločnosti s ručením obmedzeným, ktoré sú často jednoosobové.

,,Jednou z hlavných motivácií na zmenu formy podnikania na s. r. o. je nižšie zaťaženie odvodmi,,, tvrdí.
Záujem o nich rastie

Záujem firiem o ľudí, ktorí by pracovali na živnosť podľa portálu Profesia.sk stúpa.

,,Ide o nárast o 17 percent oproti prvému štvrťroku 2013,,, povedala Marcela Glevická z Profesie. Najviac rástli ponuky na pozície do strojárstva, dopravy, špedície, logistiky, služieb, administratívy, zákazníckej podpory a cestovného ruchu,,, dodala.

Počet ponúk práce na živnosť rástol v prvom štvrťroku výraznejšie ako všetkých ponúk. Tie totiž medziročne stúpli o 14 percent.
Fiktívne živnosti pribúdajú

Prieskum Štatistického úradu ukázal, že počet živnostníkov, ktorí robia ako klasickí zamestnanci, rastie. Analytici prieskum spochybňujú, tvrdia, že môže byť skreslený.

BRATISLAVA. Aj keď sa počet živnostníkov na Slovensku znižuje, fiktívnych živnostníkov je viac, ako ich bolo pred rokom. Vyplýva to zo zisťovania Štatistického úradu.

V prvom štvrťroku tohto roka ich totiž u nás štatistici namerali 99 700. To je o tri percentá viac ako rok predtým.

Štatistický úrad zisťuje ich počet tri roky, a to tak, že sa pýta ľudí, či sú fiktívnymi živnostníkmi. Musia mať živnosť a nemať žiadnych zamestnancov, okrem toho musí mať ich práca charakter závislej práce, teda takej, ktorú by mohli robiť aj ako klasickí zamestnanci.

Za fiktívneho živnostníka sa teda považuje človek, ktorý má namiesto pracovnej zmluvy živnosť, no v práci sa správa ako zamestnanec, nie ako dodávateľ služieb, ktorý sa slobodne rozhoduje.

Analytici inštitútov INESS aj INEKO tento prieskum spochybňujú, tvrdia, že nemá výpovednú hodnotu.

,,Anketa je založená aj na individuálnom posúdení jej účastníka, či má jeho činnosť charakter závislej práce, a teda môže byť skreslená,,, povedal analytik INEKO Peter Goliaš.

Veronika Folentová

Sme, 27.6.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards