Manipulácia finančných trhov. Centrálne banky skupujú majetkové podiely vo firmách (Aktuality.sk)

Podľa Martina Vlachynského z INESS je nakupovanie dlhopisov súkromných spoločností netradičné opatrenie. Ako sa v správe uvádza, cieľom týchto neštandardných krokov je zvyšovanie výnosov, ktoré im v krízových rokoch začali dramaticky klesať, keď znižovali úrokové miery, povedal pre portál Aktuality.sk dňa 20.6.2014.

Manipulácia finančných trhov. Centrálne banky skupujú majetkové podiely vo firmách (Aktuality.sk)

Z centrálnych bánk po celom svete sa stávajú investori. Kým doteraz tieto hlavné menové inštitúcie nakupovali len štátne dlhopisy a zlato v rámci zabezpečovania cenovej stability, v posledných rokoch kupujú aj podiely v súkromných spoločnostiach. Väčšine ekonómom sa takéto kroky nepozdávajú a kritizujú ich.

Ide to dole brehom

Podľa najnovšej správy organizácie Official Monetary and Financial Institutions Forum (OMFIF), ktorá pôsobí ako globálny think-tank, v súčasnej dobe centrálne banky a štátne fondy vlastnia vo svojom portfóliu investície v hodnote viac ako 29 biliónov dolárov. Odborníci však s takýmito krokmi nesúhlasia.

„Centrálne banky nemajú čo vlastniť podiely v súkromných spoločnostiach, z toho vyplýva, že nie je vhodné, aby vlastnili takéto aktíva,“ hovorí Jozef Orgonáš z Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Podľa neho v minulosti, teda pred rušením Bretton-woodských dohôd, nemali centrálne banky podiely v súkromných spoločnostiach, celé to začalo ísť "dole brehom" po tom, ako v roku 1971 USA zrušili vymeniteľnosť dolára za zlato.
Pokles výnosov

Aj analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský považuje nakupovanie dlhopisov súkromných spoločností za netradičné opatrenie. Ako sa v správe uvádza, cieľom týchto neštandardných krokov je zvyšovanie výnosov, ktoré im v krízových rokoch začali dramaticky klesať, keď znižovali úrokové miery.

Vlachynský dodáva, že cieľom je aj rozhýbanie úverovania v súkromnom sektore. Napríklad Európska centrálna banka nakúpila pred pár rokmi takzvané podnikové kryté dlhopisy za približne 60 miliárd eur.

V nákupoch je najviac aktívna Čína, prostredníctvom svojej People's Bank of China. Táto inštitúcia podľa OMFIF priamo nakupuje menšinové podiely v dôležitých európskych spoločnostiach.

Údajne ide o stratégiu na vytvorenie protiváhy voči monopolnej sile amerického dolára. Nezaostávajú ani európske národné banky. Švajčiarska centrálna banka v súčasnosti investuje na malých a stredných burzách v rozvíjajúcich krajinách a napríklad dánska národná banka má aktuálne investičné portfólio v hodnote 500 miliónov dolárov.
Zrútenie trhu

Ekonómovia však upozorňujú na neblahé dosahy investičných chúťok centrálnych bankárov, ktorí boli doteraz vždy veľmi konzervatívni. „Dá sa to hodnotiť ako manipulácia trhu, pričom najväčším manipulátorom je americký Fed,“ tvrdí Orgonáš.

Podľa neho tento trend bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch, pretože rôzne netransparentné bankové operácie budú tvoriť potrebu dodatočných aktív. „Napätie na trhu sa zvyšuje každý rok, a to od roku 1971, tým aj riziko zrútenia trhu narastá,“ uzatvára.

Martin Odkladal

Aktuality.sk, 20.6.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards