Čaplovič chce Slovensko poslať do vesmíru (Sme)

Podľa Jána dingu z INESS je otázne, či členstvo v medzinárodných organizáciách je investíciou, alebo len čistou spotrebou. Z pohľadu bežných ľudí toto rozhodnutie znamená podľa neho v prvom rade ďalšie zvyšovanie verejných výdavkov s otáznou návratnosťou, konštatoval pre Hospodárske noviny dňa 20.6.2014.

Čaplovič chce Slovensko poslať do vesmíru (Sme)

Vesmírne družice, satelity či skafandre pre kozmonautov. Vstupenku do takéhoto biznisu chce vybaviť minister školstva Dušan Čaplovič domácim firmám. Slovensko totiž plánuje prihlásiť do Európskej vesmírnej agentúry.

Členské za milión
Čaplovič ide tento návrh predložiť aj na rokovanie vlády. Za členstvo vo vesmírnej organizácii, ktorá je obdobou americkej NASA, má pritom štát zaplatiť vstupný poplatok milión eur a následne priemerne 1,45 milióna eur ročne. Na oplátku majú naši podnikatelia dostať šancu podieľať sa na vesmírnom vývoji či dodávkach. Slovenskí odborníci by zasa mali mať možnosť sa priamo zamestnať v tejto organizácii - argumentuje Čaplovičovo ministerstvo.

Vesmírna agentúra pritom garantuje, že v prvých piatich rokoch nám naše poplatky vráti - cez zákazky či stáže študentov. Čaplovič si už so zamestnávateľmi urobil aj prieskum, koľko firiem by malo o podnikanie vo vesmírnom sektore záujem. Zatiaľ sa ich prihlásilo 23.

Otázna návratnosť
Štát by mal byť v očakávaniach opatrný - odkazujú odborníci. ,,S touto oblasťou totiž slovenské firmy nemajú veľké skúsenosti,,, konštatoval šéf Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina. Kritický je aj analytik INESS Ján Dinga, podľa ktorého by si v prípade záujmu mali členské poplatky v tejto organizácii zaplatiť podnikatelia sami.

Jednou z firiem, ktorá má o zákazky záujem, je košická ZTS VVÚ. ,,Radi by sme sa podieľali na tomto druhu zákaziek a rozšírili tak aj našu pôsobnosť,,, uviedol pre HN obchodný riaditeľ spoločnosti Ladislav Vargovčák.

ZTS VVÚ už dlhodobo dodáva rôzne robotické systémy napríklad pre CERN a jeho urýchľovač častíc pri Ženeve. O zákazky vesmírnej agentúry sa podľa Vargovčáka zaujíma už dlhodobo, no bez toho, aby krajina platila členské poplatky, sa o ne uchádzať nemohla.

Firmy sa majú učiť
Ak sa Slovensko pre spoluprácu definitívne rozhodne, vstúpi do päťročného prípravného programu. Počas neho odvedie vesmírnej organizácii dokopy 8,25 milióna eur. Jakub Kapuš zo Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity vysvetľuje, že nepôjde ešte o plnohodnotné členstvo. Počas tohto obdobia by sa slovenské firmy mali skôr učiť získavať zahraničné zákazky. Budú totiž môcť reagovať na výzvy agentúry na dodávky rôznych zariadení či technológií.

Iná situácia však nastane, ak sa po piatich rokoch rozhodne Slovensko o riadny vstup do organizácie. V takom prípade by členské vzrástlo na sumu štyri až päť miliónov eur ročne. ,,Vtedy je však návratnosť peňazí už len o šikovnosti miestnych firiem,,, vysvetlil Kapuš. Čaplovič pritom už avizoval, že jeho ambíciou je v projekte pokračovať dlhodobo.

Investícia či spotreba
V praxi teda bude úspech našich firiem podľa Petra Klama z Asociácie zamestnávateľských zväzov závisieť od toho, ako na predložené výzvy zareagujú. No tiež od toho, či sú na takej úrovni, že sa v dodávkach aj osvedčia. Na to, aby sa ročné členské vracalo, bude podľa neho stačiť grant strednej veľkosti v tejto oblasti.

Podľa Dingu je však otázne, či členstvo v medzinárodných organizáciách je investíciou, alebo len čistou spotrebou. Z pohľadu bežných ľudí toto rozhodnutie znamená podľa neho v prvom rade ďalšie zvyšovanie verejných výdavkov s otáznou návratnosťou.

Peter Kováč

Hospodárske noviny, 20.6.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards