Kažimír môže naraziť na milióny z pokladníc pre lekárov (Hospodárske noviny)

Toto nie je riešenie diery vo verejnom rozpočte, ktorá má v tomto roku dosiahnuť dve miliardy eur, povedal na margo registračných pokladníc pre lekárov dňa 13.6.2014 Ján Dinga z INESS.

Kažimír môže naraziť na milióny z pokladníc pre lekárov (Hospodárske noviny)

Pri rozširovaní registračných pokladníc ste sa prerátali. Takýto odkaz nepriamo poslala Národná banka Slovenska ministrovi financií Petrovi Kažimírovi. Výrazne totiž okresala jeho predstavy, koľko vyberie do štátnej kasy z pokladníc pre lekárov, notárov či tlmočníkov.
Kažimír očakával, že z novinky štátu pritečie približne 71 miliónov eur. Odhady bankárov sú však viac ako trojnásobne nižšie - hovoria len o 21 miliónoch eur.

Registračné pokladnice pritom majú umožniť lepšiu evidenciu a zdaňovanie príjmov lekárov, ktoré majú od pacientov. Na základe akých prepočtov došli bankári k svojmu odhadu, nespresnili. Centrálna banka len uviedla, že sa pridržiavajú konzervatívnych predpokladov.

Iné čísla majú aj analytici
Príprava legislatívy je stále iba v procese - reaguje na odlišné odhady rezort financií. Presné čísla by mali byť podľa tlačového odboru ministerstva známe po tom, čo bude dokončená celá legislatíva. A výsledok by mal byť známy v najbližšej daňovej prognóze, ktorá by mala byť na budúci týždeň.

Faktom však je, že NBS nie je jediná, ktorá krotí Kažimírove odhady. Napríklad inštitút INEKO vypočítal, že len od lekárov, ktorí sa majú cez pokladnice poskladať na gro balíčka, dostane štát 24,3 milióna eur. Inštitút finančnej politiky, analytická jednotka pri ministerstve financií, však odhaduje výber o osem miliónov eur vyšší. Vychádzal z údajov, koľko ľudia dali na ambulantnú starostlivosť, ale tiež z tržieb lekárov a zubárov za rok 2011.

Napriek odlišným odhadom INEKO práve registračné pokladnice zaradil do zoznamu opatrení, na ktoré by štát mal siahnuť. ,,Čiže plusy podľa nás prevažujú,,, dodal analytik INEKO Peter Goliaš.

Lekári protestujú

Na druhej strane podľa Jána Dingu z INESS to nie je riešenie diery vo verejnom rozpočte, ktorá má v tomto roku dosiahnuť dve miliardy eur. Negatívne sa k plánom rezortu financií stavajú doktori. Podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov Ladislava Pásztora to spôsobí zbytočné náklady lekárom na vidieku, ktorí vyberú na poplatkoch minimum. ,,Ak naozaj cez registračné pokladnice sa má na nás pozerať ako na klasických podnikateľov, potom by sme radi otvorili aj otázku možnosti odpočtu DPH a vôbec možnosti stať sa platiteľmi DPH aj pre súkromných lekárov,,, dodal. Ministerstvo financií pre HN povedalo, že nič podobné neplánujú.

Mária Hunková

Hospodárske noviny, 13.6.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards