Väčšie istoty, menší dôchodok (Trend)

Ako upozornil Radovan Ďurana z INESS, prístup k úsporám obmedzuje hlavne výška penzie z prvého piliera, ktorá bráni prístupu k úsporám. Štátne penzie sú totiž rátané z nereálnych základov: systém je dlhodobo a hlboko deficitný, povedal pre týždenník Trend dňa 11.6.2014.

Väčšie istoty, menší dôchodok (Trend)

Novozavedené sedemročné poistenie dedenia využijú výrazne viac muži než ženy

Zákon, ktorý bude upravovať pravidlá vyplácania anuít, teda doživotných dôchodkov z druhého piliera, sa pred vyše mesiacom dostal do rúk poslancom. V týchto dňoch ho parlament definitívne schválil, no nie predtým, ako sa na ňom - presne podľa očakávaní TRENDU (TREND 33/2013) - vybúrili poslanci. Mali totiž šancu zabezpečiť budúcim dôchodcom istoty. Aj keď si ich niektorí nemusia želať. Na pravidlách sa dohodla opozícia s koalíciou, zákon získal vyše sto poslaneckých hlasov. Vrátane pozmeňovacích návrhov, ktoré zásadne zmenili podobu pravidiel oproti tomu, ako ich navrhla vláda. Väčšinou k lepšiemu, aj keď od úplne pôvodnej idey - aby si sporiteľ mohol kúpiť len minimálnu anuitu a o zvyšku peňazí rozhodol podľa vlastného uváženia - je zákon veľmi ďaleko.
 

Celý článok dostupný na webe Trendu

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards