Malatinský chce viac dotácií pre investorov (Hospodárske noviny)

Štátna pomoc na Slovensku v pomere k HDP bola za posledných 12 rokov v regióne V4 najmenšia, pritom relatívny prílev priamych zahraničných investícií bol najvyšší, poznamenal pre Hospodárske noviny dňa 9.6.2014 Martin Vlachynský z INESS.

Malatinský chce viac dotácií pre investorov (Hospodárske noviny)

Investor, ktorý na Slovensku už získal dotácie, dnes o ne nemôže požiadať znovu. Minister hospodárstva Tomáš Malatinský (nominat Smeru-SD) to chce zmeniť. Tvrdí pritom, že okolité krajiny podobné obmedzenie nemajú. A Slovensko preto prichádza o investície. ,,Mnohí sú tu spokojní a chcú ďalej investovať a rozširovať výrobu. Kladú nám otázky, prečo je to (opätovne získať dotácie, pozn. red.) u susedov možné a u vás nie,,, povedal v rozhovore pre HN Malatinský.

Investori strácajú záujem
Faktom je, že Slovensko v poslednom čase prišlo o veľké investície, ktoré, naopak, získali naši susedia. Podľa údajov Národnej banky Slovenska sa objem zahraničných investícií prepadol z vyše 2,5 miliardy eur v roku 2011 na necelú pol miliardu v roku 2013.

Hoci Malatinský vidí riešenie vo zvyšovaní štátnej pomoci, odborníci nesúhlasia. ,,Pokiaľ musíme rozdávať stimuly, tak to znamená, že naša ekonomika je málo konkurencieschopná,,, upozornil výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina.

Podľa neho stimuly deformujú podnikateľské prostredie - zvýhodňujú totiž určitú časť firiem pred ostatnými - a nášmu hospodárstvu napriek krátkodobému efektu v konečnom dôsledku viac poškodia než pomôžu.

Nie je to o stimuloch
Malatinského stratégiu pre získanie nových investícií zvyšovaním dotácií a stimulov spochybňuje aj analytik INESS Martin Vlachynský. Opiera sa pritom o údaje o poskytnutých stimuloch v okolitých krajinách. ,,Štátna pomoc na Slovensku v pomere k HDP bola za posledných 12 rokov v regióne V4 najmenšia, pritom relatívny prílev priamych zahraničných investícií bol najvyšší,,, poznamenal Vlachynský. Štát by preto podľa neho mal lákať investorov iným spôsobom. Napríklad znižovaním daní a odvodov.

Pridáva sa k nemu aj Malatinského predchodca Juraj Miškov (NOVA), ktorý riadil ministerstvo hospodárstva počas vlády Ivety Radičovej. ,,Slovensko prestalo byť atraktívne pre investorov kvôli zvyšovaniu daní a zlej reforme Zákonníka práce,,, tvrdí bývalý minister.

Zaujímavosťou je, že Malatinský v minulosti viedol Asociáciu zamestnávateľských zväzov a združení. Práve podnikateľské zväzy pritom dlhodobo kritizujú stimuly. Z pozície ministra sa však Malatinského pohľad na štátnu pomoc zmenil. ,,Keď dostanete úlohu, aby sem tí investori prišli, potom máte iný pohľad. Chcete a musíte využívať všetky prostriedky, aby sa nestalo, že sa investor rozhodne pre krajinu,,, zdôvodnil Malatinský.

V predchádzajúcich týždňoch sa viedli rôzne špekulácie o možnom ministrovom odvolaní. Jedným z dôvodov mal byť aj jeho pozitívny prístup k udeľovaniu stimulov. Doteraz si však svoju pozíciu obhájil.

Hospodárske noviny, 9.6.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards