Len 20 % klientov si bude môcť vybrať úspory z 2. piliera (STV)

Analytik INESS Radovan Ďurana však upozorňuje, že mesačné vyplácanie dôchodku nie je v súlade s filozofiou druhého piliera, cituje Radovana Ďuranu dňa 4.6.2014 STV2.

Len 20 % klientov si bude môcť vybrať úspory z 2. piliera (STV)

Od dôchodkovej reformy uplynulo už vyše desať rokov, no až teraz je jasné, aký bude osud financií našetrených v druhom pilieri. Rezort práce, sociálnych vecí a rodiny chcel v pôvodnom návrhu umožniť jednorazový výber prostriedkov len ľuďom s nadpriemerným príjmom. Nový limit je 1300 eur v hrubom. Ten, kto má nižší príjem a jeho dôchodok nedosahuje 550 eur, môže až do konca života počítať len s mesačným dôchodkom. Podľa ministerstva je to správne, keby sa totiž úspory vyplatili aj ľuďom s nízkymi príjmami, ich dôchodok by nepokry existenčné náklady. Analytik INESS Radovan Ďurana však upozorňuje, že mesačné vyplácanie dôchodku nie je v súlade s filozofiou druhého piliera.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards