Richter má plán. Nižšie odvody pre tisícky firiem (Hospodárske noviny)

Ako poveda na margo vysokých odvodov pre Hospodárske noviny dňa 27.5.2014 Ján Dinga z INESS, vôli nim firmy presúvajú lacno platenú prácu do krajín, kde nie sú až také vysoké.

Richter má plán. Nižšie odvody pre tisícky firiem (Hospodárske noviny)

Má ísť o jednu z najväčších zmien v biznise za posledné roky, vďaka ktorej môžu firmy ušetriť stovky až tisícky eur ročne. Okrem toho tisíce ľudí dostanú šancu nájsť si prácu alebo mať na výplatnej páske viac. A pri tomto všetkom sa odstráni aj jedna z najväčších bariér pre biznis na Slovensku - vysoké odvody. A to plošne pre firmy, ktoré zamestnávajú ľudí za minimálnu mzdu.

Takúto zmenu chce zaviesť minister práce Ján Richter (Smer-SD). Jeho plán je nasledovný: zvýšiť v budúcom roku minimálnu mzdu zo súčasných 352 eur na 400 eur, no zároveň odpustiť firmám aj časť odvodov. Výsledok? Hoci zamestnanci dostanú viac, firmy budú stáť dokopy aj s odvodmi rovnako ako dnes. Chceme im tak kompenzovať vyššie náklady - vysvetlil Richter. V praxi by sa tak novinka mohla dotknúť najmenej 150- až 200-ti-síc ľudí, ktorí v súčasnosti poberajú minimálnu mzdu. Podľa prepočtov by tak za nich mohli firmy platiť na odvodoch namiesto súčasných 35 percent v priemere len 19 percent.

Podľa podnikateľov ide o dobrý krok. Maroš Lekeš, riaditeľ firmy

Leki, ktorá prevádzkuje reštaurácie McDonald's Slovakia tvrdí, že by mohli mať na výber lepších ľudí, keďže by im mohli zaplatiť viac. Práve vysoké odvody u ľudí s nízkymi mzdami sú podľa odborníkov dôvodom vysokej nezamestnanosti či čiernej práce. Ako upozorňuje analytik Iness Ján Dinga, kvôli nim firmy presúvajú lacno platenú prácu do krajín, kde odvody nie sú až také vysoké. Ak Richterova novinka prejde, mala by začať platiť od budúceho roka.

"Celkové náklady by sa pre firmy zvýšiť nemali, zároveň sa však zvýši príjem zamestnanca. Tým sa zlepší domáca spotreba a rast ekonomiky," potvrdzuje prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka novinku, o ktorej prvýkrát minister informoval v relácii O 5 minút 12.

Pod hranicou chudoby?

Definitívna podoba novinky zatiaľ nie je známa. Podľa šéfa Inštitútu zamestnanosti by však vláda mala zvážiť škrtnutie napríklad zdravotných odvodov, kým sporenie si na dôchodok by, naopak, mal kabinet zachovať. Ak by sa skutočne minimálna mzda budúci rok ustálila na sume 400 eur, bol by to najvýraznejší medziročný rast minimálne za posledných šesť rokov. "Po odčítaní odvodov nedosahuje minimálna mzda ani hranicu chudoby," odôvodňuje návrh šéf odborového zväzu Kovo Emil Machyna. Dinga však nesúhlasí. Minimálne mzdové náklady sú podľa neho na Slovensku už dnes o 60 eur vyššie ako v Českej republike.

Podobne ako v Nemecku

Systém odpúšťania odvodov funguje už viac ako desať rokov aj v Nemecku a prispel k zníženiu tamojšej miery nezamestnanosti približne o polovicu. A práve po prebratí tohto modelu volajú odborníci už dlhšie. Nemci totiž vy- užívajú takzvané mini a midi jobs. Pri mini jobs neplatia zamestnanci totiž takmer žiadne odvody (len 3,9 percenta)+ a to do mzdy 450 eur. Následne im v rámci midijobs postupne stúpajú a plné odvody platia až od príjmu 850 eur mesačne. Naopak, spoločnosti platia stále rovnako, a to 30 percent. V súčasnosti je takto zamestnaných približne 7,45 milióna ľudí najmä v oblasti maloobchodu, gastronómii, stavebnom priemysle a záhradníctve.

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 27.5.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards