Na poštách plánujú poisťovať pohreb, dom aj psa (Sme)

Takéto produkty sú poskytované na trhu v dostatočnej kvalite a množstve, konštatoval dňa 8.4.2014 na margo služieb na pošte Radovan Ďurana z INESS. Ako ďalej dodal, pošta navyše nemôže ponúkať všetky produkty, a teda hrozí zvýhodňovanie vybraných súkromných subjektov využívaním pobočiek pošty.

Na poštách plánujú poisťovať pohreb, dom aj psa (Sme)

Štátna spoločnosť sa chce zamerať najmä na jednoduché produkty a vyťažiť tisíce zamestnancov.

BRATISLAVA. Internet je čoraz silnejší a listov ubúda. Slovenská pošta preto hľadá spôsob, ako vyťažiť tisíce svojich zamestnancov.

Už dnes odčítavajú aj plynomery, v budúcnosti by mohli pomáhať vybaviť dodávky elektriny či plynu.

Štátna pošta by sa do budúcna rada videla aj v pozícii mobilného operátora či predajcu poistiek, povedal jej šéf Tomáš Drucker.

Kedy bude pošta ponúkať tieto služby, nie je jasné. Ani to, ako bude vyberať produkty do ponuky. Môže si zvoliť spoluprácu s poisťovňou či založiť vlastnú poisťovňu.
Poistia zviera aj pohreb?

Slovenská pošta má už dlhodobú zmluvu s Poštovou bankou. Jej bankové účty v minulosti poštári ponúkali dôchodcom.

Vedenie pošty tvrdí, že zamestnancov už nenútia núkať takéto produkty pod hrozbou krátenia výplat ako kedysi.

Tie služby, o ktoré  plánuje pošta rozšíriť ponuku, chce predávať pri priehradkách, nie v domácnostiach.

Neoficiálne sa však hovorí, že  poistky nemôže núkať bez súhlasu či spolupráce s Poštovou bankou, ktorá má svoje poistné produkty.

Poistky by mohli byť v ponuke pobočiek pôšt už tento rok. Nemá však ísť o komplikované produkty, akým je životné poistenie.

„Pôjde napríklad o poistenie úhrad za platby SIPO, poistenie domáceho zvieraťa, pohrebných nákladov či poistenie domácnosti,“ vymenoval Drucker typy produktov, ktoré pošta chcela ponúkať.

Analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana upozorňuje, že ak má pošta ponúkať komerčné produkty, stráca sa význam toho, že je štátna.

„Takéto produkty sú poskytované na trhu v dostatočnej kvalite a množstve. Pošta navyše nemôže ponúkať všetky produkty, a teda hrozí zvýhodňovanie vybraných súkromných subjektov využívaním pobočiek pošty,“ hovorí Ďurana.

Zo zisku sanujú straty

Hoci je záujem o služby pošty menší, podľa Druckera neplánuje prepúšťať ľudí. Len na listových zásielkach každý rok stráca 7 miliónov eur. Vykrýva ich z iných činností, napríklad finančných služieb.

Vlani firma dosiahla dvojmiliónový zisk. Tento rok ho vidí okolo milióna eur.

Pomôcť jej môžu aj výpisy z listu vlastníctva, ktoré uvedie v máji, či odpisy a výpisy z registra trestov, plánované na leto.

Vlaňajší zisk neplánuje Drucker vyplatiť štátu ako akcionárovi, majú ísť na sanovanie strát z minulosti.

Daniela Krajanová

Sme, 8.4.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards