15 rokov od porážky Mečiara! (Nový čas)

Po voľbách nová vláda spustila kľúčové ekonomické a politické reformy. Tie boli veľmi dôležité, konštatoval pre denník Nový čas dňa 22.9.2013 Richard Ďurana z INESS. Ako ďalej dodal, na Slovensko prišli investori, ktorí so sebou doviezli kapitál, vďaka čomu mohla rásť životná úroveň. Napr. za posledných 10 rokov na Slovensku reálne mzdy vzrástli o 30 %, v Nemecku klesli. Teda reformy, ktoré sa urobili, mali pozitívny dopad na naše hospodárstvo.

15 rokov od porážky Mečiara! (Nový čas)

 Čo to znamenalo pre Slovensko? Ako to vidí bývalý premiér Dzurinda?

Pred 15 rokmi sa začali veľké zmeny. Zatiaľ čo za vlády Vladimíra Mečiara a jeho HZDS bolo Slovensko prirovnávané k -čiernej diere Európy", po voľbách v roku 1998 sa všetko zmenilo. Vlády sa ujala široká protimečiarovská koalícia na čele s SDK pod vedením Mikuláša Dzurindu. Ako si bývalý dvojnásobný premiér na to obdobie spomína? Čo to znamenalo pre Slovensko?

S Mečiarovou vládou sa spájajú viaceré kauzy, napr. únos prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho. Slovensko malo zlé vzťahy s Maďarskom aj EÚ, na rozdiel od našich susedov sa nám vstup NATO i únie vzďaloval. Voľby 25. a 26. septembra 1998 preto boli poslednou šancou. Rovnako to brali aj voliči, ktorých došlo k urnám vyše 84 %. V sobotu večer, po zatvorení volebných miestností, sa s napätím očakávali výsledky. Koalícia SDK, SDĽ, SOP a SMK nakoniec získala v parlamente ústavnú väčšinu 93 kresiel! Mečiarova éra sa skončila prejavom, ktorý vošiel do histórie: -S pánom Bohom, idem od vás... "Po voľbách nová vláda spustila kľúčové ekonomické a politické reformy. Tie boli veľmi dôležité. Na Slovensko prišli investori, ktorí so sebou doviezli kapitál, vďaka čomu mohla rásť životná úroveň. Napr. za posledných 10 rokov na Slovensku reálne mzdy vzrástli o 30 %, v Nemecku klesli. Teda reformy, ktoré sa urobili, mali pozitívny dopad na naše hospodárstvo," vysvetľuje Richard Ďurana, ekonóm Iness. Keby Mečiarova vláda pokračovala, so Slovenskom by to bolo zlé. Zďaleka by nebolo tam, kde v súčasnosti," potvrdzuje Pavol Kárász, ekonóm SAV.

Nový čas, 22.9.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards