Štátnym úradníkom zvýšia plat na dvakrát (Sme)

V situácii, keď priemerná mzda v ekonomike rastie o štyri percentá, by bolo pre vládu takmer nemožné udržať zmrazené platy, povedal na margo platov v štátnej správe dňa 24.11.2014 Ján Dinga z INESS.

Štátnym úradníkom zvýšia plat na dvakrát (Sme)

Platy pôjdu hore najviac učiteľom. Od januára im stúpnu o päť percent. Je už o tom dohoda. Ostatným zamestnancom verejnej správy sa dvihnú počas roka dvakrát, no menej ako učiteľom.

BRATISLAVA. Štátnym úradníkom, vojakom či policajtom stúpnu najprv od januára platy o 1,5 percenta. Od júla im pôjdu hore ešte o ďalšie percento.

V pondelok podvečer sa na tom dohodli odborári so zástupcami vlády aj VÚC.

Ekonómovia si myslia, že vláda nemala veľmi na výber. „V situácii, keď priemerná mzda v ekonomike rastie o štyri percentá, by bolo pre vládu takmer nemožné udržať zmrazené platy,“ hovorí analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana.

Podobne ako ďalší ekonómovia nepovažuje plošné zvyšovanie platov za dobrý nápad. Nerozlišuje sa ním totiž, ktorý zamestnanec je výkonnejší.
Učitelia dostanú najviac

Už dlhšie je zhoda na tom, že učiteľom v materských, základných a stredných školách sa tabuľkové platy zvýšia o päť percent.

Odborári toľko pýtali pre všetkých vo verejnej správe. Nestane sa tak.

„Ja osobne nie som s výsledkom rokovaní spokojný," hovorí odborár Pavel Ondek. Zástupcovia ministerstva financií podľa neho argumentovali tým, že minimálna mzda stúpne na 380 eur a znížia sa zdravotné odvody, čo zvýši čistú mzdu zamestnancov s nízkymi príjmami.

Učiteľom aj v tomto roku stúpli platy viac ako o 16 eur, čo dostali ostatní.
Koľko to bude stáť

Minister financií Peter Kažimír poslancom finančného výboru vysvetľoval, že na vyššie platy sa v rozpočte vytvorí rezerva 93 miliónov eur.

No to platilo pri návrhu, že napríklad štátnym úradníkom stúpnu mzdy od januára o percento a od leta o 1,5 percenta. Nakoniec to bude naopak, a vyjde to na viac.

„Ak by sa vláda zbavila zdvojených či nepotrebných činností, platy by mohli stúpnuť bez zvyšovania balíka na mzdy,“ hovorí Michal Mušák zo Slovenskej sporiteľne.

Marianna Onuferová

Sme, 24.11.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards