Radovan Ďurana: Cenový strop potravín infláciu nezníži. Vláda musí navrhnúť úplne iné riešenia

Týždenník Trend uverejnil rozhovor s analytikom Radovanom Ďuranom na tému cenových stropov potravín a ich dôsledkov. 

Radovan Ďurana: Cenový strop potravín infláciu nezníži. Vláda musí navrhnúť úplne iné riešenia

Radovan Ďurana, INESS: 

"Rozhodne za súčasnú vysokú infláciu na Slovensku nemôžu obchodné siete, tie sú až na konci celého reťazca. Skôr sa snažia týmto krokom ukázať, že situáciu nezneužívajú vo svoj prospech. Keďže, pochopiteľne, v radoch spotrebiteľov rastie nespokojnosť s vyššími cenami potravín, iniciatívne navrhli dočasný dobrovoľný strop zhruba pre 400 druhov potravín.Na druhej strane, ide o opatrenie na tri mesiace a získať relevantnú odozvu trhu za taký krátky čas nebude zrejme možné. Je otázne, či ľudia budú reálne do nákupných košíkov nakupovať lacné potraviny.Pretože, ak sa zmenia trhové podmienky a ceny tovarov kvôli vyšším cenám dodávateľov, nebudú obchodníci schopní zastropované ceny udržať. Budú ich musieť zvýšiť, pretože obrazne povedané „obed zadarmo“ neexistuje, vždy to niekto zaplatí. A to spotrebiteľ. Vynárajú sa mnohé otázky, či populistické stropy na trhové ceny potravín, ako sme videli v Maďarsku pri ôsmich základných potravinách zastropovaných štátom, nepovedú napokon k ešte vyššej inflácii. Tam napríklad na margo toho obchodníci zvýšili zase iné ceny tovarov, aby prežili...Samozrejme, znížené ceny tovarov sa nedajú poskytovať dlhodobo. Zvlášť, ak cenový strop nariadi štát. Obchodníci si finančné straty z cenových stropov musia niekde inde kompenzovať, čo bolo reálne vidieť aj na maďarskom trhu, napríklad pri strope vybraných potravín, ale aj palív. História však už viackrát ukázala, že zasahovanie štátu do trhových mechanizmov síce môže priniesť krátkodobú úľavu, dlhodobo však vždy trh poškodí a výsledkom sú vyššie ceny pre konečných spotrebiteľov.

Regulácia cien je ešte väčšia hrozba, ako inflácia samotná, pretože nielen že s ňou nič neurobí, ale ešte aj znemožní ekonomike reagovať na ňu. Ale vo všeobecnosti je dobre, že tuzemské reťazce pristúpili k cenovým stropom, aj keď ťažko povedať, či úplne dobrovoľne alebo pod vplyvom rezortu pôdohospodárstva. Vláda je totiž schopná zdaniť a regulovať takmer všetko, bez ohľadu na prirodzené pohyby v ekonomike."

Celý rozhovor zo dňa 28.3.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards