Pediatrov je kritický nedostatok. Pomôžu Ukrajinci? Štát im uľahčí uznanie vzdelania

Denník Pravda uverejnil vyjadrenie analytika Martina Vlachynského k návrhu zjednodušenia podmienok na uznanie vzdelania ukrajinským zdravotníkom. 

Pediatrov je kritický nedostatok. Pomôžu Ukrajinci? Štát im uľahčí uznanie vzdelania

Martin Vlachynský, INESS odpovedá na novinársku otázku: 

"Takéto opatrenie malo prísť už dávno pred vojnou a nie len vo vzťahu k ukrajinským zdravotníkom, ale aj iným tretím krajinám. Vo svete prebiehajú preteky o zdravotníkov a Slovensko miesto toho, aby sa ich zúčastnilo, tak naopak tvrdohlavo vytvára prekážky. Vláda, ani väčšina občanov si dosiaľ neuvedomujú, aká priepasť sa kvôli starnutiu roztvorí medzi počtom pacientov a počtom zdravotníkov v nasledujúcich rokoch. Táto priepasť sa nebude dať preklenúť nekonečným zvyšovaním slovenských medikov ani zvyšovaním miezd zdravotníkov. Bohužiaľ, nemalá časť ukrajinských zdravotníkov medzi tým zakotvila v iných krajinách. Nevýhodou pre Slovensko je aj to, že zahraniční zdravotníci musia investovať do učenia sa jazyka, ktorý je inde vo svete nepoužiteľný, čo znižuje ich motiváciu, aby si vybrali práve Slovensko.  Aktuálne  opatrenie pretom vnímam pozitívne, určite pomôže začleniť sa tým zdravotníkom, ktorí už na Slovensku sú, napríklad z rodinných dôvodov. No do budúcna bude treba spraviť oveľa viac vo vzťahu k tretím krajinám."

Celý článok zo dňa 28.3.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards