Najväčšie zvýšenie daní, ktoré nemuselo byť
Parlament schválil najväčšie zvýšenie daní v histórii krajiny. Zvýšenie DPH, ktoré spotrebiteľom zdraží tovar a zvýši budúcoročnú infláciu na viac ako 5%. Zdanenie finančných transakcií, ktoré okamžite zníži konkurencieschopnosť slovenských podnikateľov nielen vo svete, ale hlavne doma. Zvýšenie firemnej dane, ktorá bude nielen najvyššia v strednej a východnej Európe, ale vyššia ako v Rakúsku, Dánsku, či Švédsku. Bola odhlasovaná ekonomická katastrofa.
Z médií od začiatku zaznieval rezignovaný postoj. Zvýšenie daní je zlé, ale vraj nevyhnutné. Roky zlého hospodárenia je vraj treba zaplatiť daňami, šetrenie v takto veľkom rozsahu je nemožné.
Nesúhlasím hneď v dvoch bodoch. Dnešná situácia nie je výsledkom niekoľkých rokov, ale dvoch dekád zlého hospodárenia. Fiškálne rozhadzovanie v dobách pandémie a energetickej krízy situáciu urýchlilo, ale rovnako k nej prispeli aj prejedené dobré časy v období pred krízami. Slovensko sa v nich nikdy ani nepriblížilo k vyrovnanému rozpočtu, hoci to vlády rok za rokom sľubovali. Miesto toho zaviedli kultúru sociálnych balíčkov, ktoré sa zažrali do povedomia voličov ako kyselina.
Aj to mnohých viedlo k záveru, že šetriť sa nedá, pretože volič chce sociálny štát. A tu je druhý bod nesúhlasu. Pred dvoma rokmi nikto nevedel, že Slovensko potrebuje 13. dôchodok. Pred troma rokmi sme objavili tehotenské dávky. A zrazu má niekto pocit, že tieto výdavky tu boli od úsvitu vekov a že bez nich „sociálny štandard“ neexistoval.
Premeňme to na eurá. Vláda na konsolidáciu potrebuje zhruba 1,7 miliardy eur (ďalšia miliarda z 2,7-miliardového balíka ide na nové výdavky). Všetky sociálne výdavky, od dôchodkov až po dávky v hmotnej núdzi, dosahujú 19,3 miliardy eur. To obávané šetrenie by znamenalo zmenšenie sociálneho štátu ani nie o 10%. To sa dá bez veľkých otrasov dosiahnuť adresnejším vyplácaním dávok.
Šetrenie samozrejme nemusí prebiehať výhradne na úrovni dávok. Zrušenie Ministerstva športu, zmrazenie miezd verejných zamestnancov, či zrušenie jedného-dvoch štátnych sviatkov predstavujú vyššie stovky miliónov eur.
To najhoršie nakoniec: daňový balík má nulový ozdravovací potenciál. Už teraz vláda avizuje, že budúci rok bude treba nájsť minimálne ďalších 900 miliónov eur. Ako ich získajú? Zvýšia DPH na 25%? Daň z príjmu na 28%? Daň z finančných transakcií na 1%? Rozšíria ju aj na fyzické osoby?
Vláda sa vydala na slepú cestu, na konci ktorej je múr.