Na margo straty VŠZP

Zdravotnícke noviny uverejnili dňa 20.4.2023 komentár analytika Martina Vlachynského na tému hospodárenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne. 

Na margo straty VŠZP

Martin Vlachynský, INESS: 

"Bolo by jednoduché zvaliť vinu za túto situáciu na neefektivitu štátneho podniku. To by bolo príliš zjednodušujúce. Sektor sa dostal do situácie, keď náklady rastú rýchlosťou, za ktorou príjmy nestíhajú. To sa prejavuje aj v horších výsledkoch súkromných poisťovní. Problémom štátnej poisťovne je, že okrem tlaku poistencov (hrozba prepoistenia) je aj pod tlakom politikov. Má preto dlhodobo menšiu ochotu ísť do potenciálnych konfliktov s poskytovateľmi v súvislosti so zmluvami. A, naopak, poskytovatelia najviac svojej snahy zameriavajú práve na štátnu poisťovňu. Dá sa povedať, že samotná veľkosť a silné postavenie VšZP je jej slabinou. Momentálne sa blížime k situácii z 90. rokov, keď zdravotné poisťovne posúvali platby poskytovateľom.

Jediným korektným krátkodobým riešením v tomto momente je zvýšiť platbu za poistenca štátu. Už viackrát aplikované selektívne zvýšenie kapitálu z peňazí všetkých daňovníkov by bolo pre sektor zdravotného poistenia de facto postupnou likvidáciou. Dlhodobým zlepšením by bolo najväčšiu poisťovňu rozdeliť na dve a aspoň jednu časť predať. Viedlo by to ku konkurenčnejšiemu prostrediu a štát by mohol utŕžené financie investovať v zdravotníctve. Platí však, že pokiaľ sú náklady v sektore vyššie ako príjmy, ani konkurencia, ani súkromný kapitál s tým nedokážu zázraky. Preto je pre finančnú stabilitu systému dôležité spraviť kroky k stabilnejšiemu financovaniu – zadefinovať nárok, stabilizovať platbu za poistencov štátu (to sa do nejakej miery už stalo) a realisticky rozpočtovať."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards