Mzdy učiteľov nie sú akútny ani najväčší problém slovenského školstva

Denník SME uverejnil komentár analytika Róberta Chovanculiaka na tému aktuálne problémy v školstve.

Mzdy učiteľov nie sú akútny ani najväčší problém slovenského školstva

Mzdy učiteľov sú znova téma. Aby sme však správne zamierili pozornosť a následne aj financie, treba ju zasadiť do kontextu. Pred viac ako dekádou boli platy slovenských učiteľov skutočne nízke. Ich mzdy dosahovali výšku priemernej mzdy. Odvtedy sa však veľa zmenilo. V roku 2020 bola priemerná mzda učiteľa 130 percent priemernej mzdy v hospodárstve. Následne tento podiel dva roky klesal a tento rok sa podľa odhadov dostane znova k blízkosti 130 percent. Je to málo alebo veľa? Je to podiel, ktorého uzákonenie je momentálne cieľom politikov v českom parlamente. A pamätníci si možno spomenú, že bývalý minister Čaplovič v roku 2012 sľuboval učiteľom priemernú mzdu vo výške 1,2-násobku priemernej mzdy v hospodárstve. Z tohto pohľadu by sme mohli aspoň začať krotiť rétoriku o nedôstojne nízkych mzdách učiteľov. Plošné mzdy učiteľov nie sú už dávno akútny ani najväčší problém slovenského školstva. To však neznamená, že odmeňovanie je dobre nastavené. Najväčším problémom sú mzdy učiteľov v bohatších a zároveň drahších regiónoch. To sľubujú politici pred voľbami vyriešiť už roky. Keď sa však dostanú ku kormidlu, tak žiadny z nich nenaberie odvahu povedať, že to aj spraví. A tak v Bratislavskom kraji chýba viac učiteľov ako vo všetkých siedmich ďalších krajoch spolu. Súčasný minister navrhol riešenie prostredníctvom zavedenia nového „koeficientu životných nákladov“ do financovania škôl. Šikovné riešenie, veľmi otázne však bude jeho politické pretlačenie v takom krátkom čase.

Celý komentár zo dňa 20.4.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards