IPN 5/2024: Trh s energiami
Rozvoj obnoviteľných zdrojov na Slovensku síce pomaly naberá dych, ale je stále pod svojím potenciálom. Verejná diskusia sa často stáča k otázke dotácií, ale málo sa diskutuje o odstraňovaní prekážok jeho prirodzeného rozvoja.
IPN 4/2024: Progresívna daň skrytá v odvodoch
https://doi.org/10.70016/NXYB1340
Vláda vo svojom programovom vyhlásení oznámila zámer zvyšovať progresivitu zdanenia fyzických osôb. V rozpočtovom pláne už konkrétne hovorí o zámere od roku 2025 „zaviesť 3. a 4. sadzbu dane z príjmu fyzických osôb, čo má zvýšiť verejné príjmy o 78 mil. eur. Pre ročné príjmy fyzických osôb nad 80 tisíc eur má platiť 3. sadzba vo výške 30 %. Najvyššou 4. sadzbou vo výške 35 % majú byť zdaňované ročné príjmy nad 100 tisíc eur.
Ako si medici vyberajú špecializáciu?
O nedostatku lekárov na Slovensku sa veľa hovorí, predovšetkým v kontexte ich celkového nedostatku, a to hlavne následkom starnutia populácie. Tento nedostatok však nie je rovnomerný. Koncom roka 2023 chýbali endokrinológovia, neurológovia a diabetológovia, a v posledných rokoch aj reumatológovia, imunoalergológovia a pľúcni lekári. Výpovede aktérov v oblasti zdravotníctva pritom naznačujú, že záujem medikov a medičiek o rôzne špecializácie sa mení. Celkový nedostatok lekárov a lekárok preto vysvetľuje len časť problému, významným faktorom je aj zmena preferencií pre jednotlivé špecializácie.
Sila trhu – Ako posilniť jednotný trh EÚ na ďalších 30 rokov
Pri príležitosti 20. výročia členstva SR v EÚ je vhodné si pripomenúť, čo je ekonomicky najdôležitejšia súčasť členstva v EÚ. Je ním prístup slovenských podnikateľov na bezcolný jednotný trh.
Analýza objemu zákonov - odhalenie spiaceho potenciálu
Zložitosť administratívnych procesov a rýchlo sa meniaca legislatíva sú na Slovensku najvýznamnejšími problémami pri podnikaní. Tieto dve oblasti sa viac ako 10 rokov v meraniach Eurobarometra umiestňujú na prvých 2 priečkach, pred problémami s vymáhaním dlhov, daňovými sadzbami, infraštruktúrou, či korupciou.
Degrowth: zlá odpoveď na dôležitú otázku
Vo svete sa v médiách čoraz častejšie spomína nové hnutie menom degrowth. Po slovensky by sme ho mohli nazvať nerast. Cieľom tohto hnutia je riešiť aktuálne environmentálne výzvy prostredníctvom opustenia „paradigmy ekonomického rastu“.
Chlieb a politika
Ceny potravín na Slovensku začiatkom roka 2023 dosahovali medziročný rast cez 20 %, čím sa zaradili na najvyššie miesta v rámci štátov EÚ. Tento vývoj viedol k oživeniu diskusie o rôznych regulačných zásahoch do trhu s potravinami, najmä v kontexte parlamentných volieb 2023. Takéto zásahy majú na Slovensku bohatú históriu a sú postavené výhradne na anekdotických príkladoch, mylných predstavách politikov a chýbajúcich faktoch.
Sladké daňové pokušenie: Daň z cukru zúži vašu peňaženku, ale nie postavu
Pred 10 rokmi v reakcii na poslednú ekonomickú krízu viaceré krajiny zaviedli aj jednu z tzv "daní z hriechu" - daň z cukru. Dnes tento návrh opäť leží aj na pracovných stoloch politikov, je aj súčasťou viac ako 100 konsolidačných návrhov končiacej úradníckej vlády premiéra Ódora.
Prečo je singapurské zdravotníctvo unikátne
Singapurský zdravotný systém je podľa posledného hodnotenia zdravotných systémov Bloombergu najefektívnejším na svete a podľa analytickej skupiny Economist Intelligence Unit dosahuje Singapur v oblasti zdravotníctva druhé najlepšie výsledky na svete. Singapur má zároveň 4. najvyššiu očakávanú dĺžku života pri narodení na svete.
Ako zmierniť problém nedostatočných výsledkov vo vzdelávaní: Autonómia a zodpovednosť
Jednou zo základných úloh vzdelávania je poskytnúť základnú úroveň gramotnosti. Veľkým problémom je, že pre určitú časť detí verejné vzdelávanie v tejto úlohe zlyháva. Ide o takzvaných zaostávajúcich žiakov.