Konsolidačný balík síce zníži deficit, ale neozdraví verejné financie. Zato spomalí ekonomický rast a rast miezd
Konsolidačný balík predstavený vládou bude mať rozsiahle negatívne ekonomické dopady, pričom nepovedie k ozdraveniu verejných financií.
Zmena DPH a ceny potravín
Vládny balíček prichádza s výraznými zmenami sadzieb DPH, ktoré sa týkajú aj cien potravín. Sadzba pre vybrané potraviny má klesnúť z 10% na 5% a sadzba ostatných potravín z 20% na 19%. V súvislosti s tým sa množia otázky verejnosti, aký to bude mať vplyv na ceny potravín.
Daňová povodeň
Podobne ako nedávne zrážky, aj daňová povodeň sa dala predvídať. Sledovali sme roky akumulácie populistických balíčkov, veď prvý prišiel v roku 2014. Začalo to „nevinne“ vlakmi zadarmo a skončilo atómovkami ako 13. dôchodok za 820 miliónov ročne. V súťaži o kráľa populizmu sa dajú stávky iba zvyšovať.
Americký ekonomický koláč
Ja som vždy rozdiel medzi ekonomickou ľavicou a pravicou vysvetľoval na príklade koláča. Ľavica ho chce krájať, pravica piecť. No recepty sa postrácali a dnes chcú všetci hlavne krájať.
Dane prezlečené za odvody
Ešte sme sa nedozvedeli konečnú podobu konsolidačného balíčka, ale z vypustených balónikov je zrejmé, že táto vláda chce zdaniť všetko, čo sa hýbe. A NBS jej ešte radí, ako viac zdaniť aj to, čo sa nehýbe.
13. dôchodok - vyššie dane kvôli neadresným a neefektívnym dávkam?
Súčasné aj plánované zvyšovanie daní je najhorším spôsobom, ako pristupovať ku kríze vo verejných financiách. Výdavky štátu dosahujú úroveň, ktorá presahuje ekonomické možnosti krajiny. Znižovanie deficitu by sa tak malo diať predovšetkým na strane výdavkov.
Tlačová správa: 13. dôchodok - vyššie dane kvôli neadresným a neefektívnym dávkam?
Súčasné aj plánované zvyšovanie daní je najhorším spôsobom, ako pristupovať ku kríze vo verejných financiách. Výdavky štátu dosahujú úroveň, ktorá presahuje ekonomické možnosti krajiny. Znižovanie deficitu by sa tak malo diať predovšetkým na strane výdavkov.
V čom sa s IFP zhodneme a kde vytvára falošnú dilemu
Približne pol roka od zverejnenia predbežnej informácie o plánovanej dani zo sladených nápojov sme sa dočkali – Inštitút finančnej politiky (IFP), analytický útvar Ministerstva financií (MF), zverejnil na svojej stránke „Veľký prehľad k spotrebným daniam zo sladených nápojov.“ V INESS sa z tohto príspevku do odbornej debaty tešíme a v nasledujúcich riadkoch ho rozoberieme.
Daň zo sladených nápojov je aj naďalej zlý nápad
Hneď prvý pokus vlády o konsolidáciu, daň zo sladených nápojov, vyvolal značnú diskusiu a odpor od rôznych aktérov. V reakcii naň len pred pár dňami Ministerstvo financií (MF) z návrhu zákona vypustilo napríklad sladené mliečne nápoje, nápoje na rastlinnej báze, či výživové doplnky a proteínové nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami.
Sladká bodka v kyslej afére
Sociálne balíčky sa nezaplatia samé a potreba nakŕmiť rozpočet sa pretavila aj do dane z cukru. Nebola nečakaná, veď s ňou operovalo aj Ódorove „LEGO“. Nebola inovatívna, veď len v Európe ju má v nejakej podobe zavedenú minimálne 10 krajín. Nebola ani politicky veľmi nákladná, veď kto by chcel „tučné deti“!