Sankcie a Rusko
Na Ukrajine sa už 5 mesiacov intenzívne bojuje. Ak niekto čakal, že kvôli ekonomickým sankciám ruským tankom odpadnú kanóny, tak sa samozrejme mýlil. No aký je dopad sankcií na ruskú ekonomiku?
Jedna nabíjačka vládne všetkým
Pred časom preletela médiami správa o tom, že EÚ donúti výrobcov elektroniky používať jednotnú koncovku pre nabíjačky, konkrétne USB typu C. Verejnosť takmer jednohlasne odfúkla „No konečne! Menej káblov v zásuvke!“
Cesta z farmy na stôl je dlhá a zložitá
30 % - 50 % z jedálnička Európanov tvoria tzv. ultra-spracované potraviny. Napríklad párky, či chlieb. Podiel bežne priemyselne spracovaných potravín (mlieko) je ešte vyšší. Napriek tomu, že bežné potraviny denne vidíme na našich stoloch a v chladničkách, ich cesta tam mnohým jasná nie je.
Ako trh predpovedal inváziu na Ukrajinu, a čo hovorí na WWIII?
Ráno 14. februára som na svojom monitore uvidel tento graf:
Sú autori Fortnite komunisti alebo je Apple neľudská korporácia?
Na digitálnom poli vypukol súboj titanov. O čo v ňom vlastne komu ide?
Nebezpečné fixovanie cien
V čase pandémie sa svetom šíria mnohé „zaručené“ informácie, rady a nápady. Často sa odvolávajú na sedliacky rozum. Ten však funguje len v sedliackych situáciách. A tak hoci roztok chlóru vydezinfikuje váš stôl, z napadnutého hrdla vírus neodstráni. Hoci sa vírus prenáša na kvapkách vody, pohárom minerálky ho nespláchnete.
Prečo musia byť rúška drahé
Koronavírus zasiahol svet nepripravený. Chýba zdravotnícky materiál, respirátory a rúška sa v obchodoch vypredali ako teplé rožky pred sviatkom. V tejto hrozivej situácii ešte aj ich ceny pohoršujúco vystrelili do nebeských výšin. Hoci mnohí krútia hlavou nad toľkým „hyenizmom“, vysoké ceny by nás nemali prekvapovať.
Zázrak menom nájomné byty
Každé leto má svoje módne trendy. A každé voľby majú trendy programové. Tento rok je mojim favoritom dotované nájomné bývanie. Nemať ho v programe je ako mať ponožky v sandáloch - môžete to spraviť, ale ostatní na vás pozerajú divne.
Nie je všetko zlato, čo sa blyští
Pod umením si mnohí z nás predstavia divadlá, ktoré fungujú práve vďaka štátnym dotáciám. Ako by fungovalo umenie, závislé čisto od jeho spotrebiteľov a teda platiacich zákazníkov?
Chvála privatizácie
Byť ekonomickým analytikom nie je príliš vzrušujúce. Ako deti sme skôr snívali o povolaní pilota vrtuľníka, námorníka či detektíva. No toto povolanie má aj svetlé stránky. Nemusíme sledovať preferencie svojej strany, verejnú mienku, ani rebríčky popularity. Vďaka tomu môžem rovno v nadpise pochváliť niečo, pred čím dnes aj najpravicovejší politici z pravicových cudne sklopia oči. Pochválim privatizáciu.