EDITOR'S PICK

Prečo ekonómovia milujú trh a ostatní sú mu neverní

Trh je spoločenská technológia, ktorá umožňuje kooperáciu a koordináciu vo veľkej otvorenej spoločnosti plnej ľudí, ktorí sa nepoznajú. Toto sú dve skupiny dôvodov, prečo ekonómovia milujú trh. Rozmeňme si ich na drobné.
Baumolov efekt nie je nevyhnutný, je len ťažký

Baumolov efekt nie je nevyhnutný, je len ťažký

Takzvaný Baumolov efekt (niekedy aj Baumolova choroba podľa ekonóma Williama Baumola) je tendencia miezd narastať aj v tých sektoroch, ktoré vykazujú minimálny, až nulový nárast produktivity. To vedie k nárastu ceny na jednodutku produkcie v týchto sektoroch. Typicky sa týka služieb ako je zdravotníctvo, vzdelávanie, či kultúra. Nasledujúci text je prekladom anglického textu z Adam Smith Institute.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Vedeli ste?

Domácnosti zaplatia zhruba 80% daní štátu, pretože platia spotrebné dane a DPH ako spotrebitelia a dane a odvody ako pracujúci.

Naše publikácie Všetky knihy
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards