Skutočná minimálna mzda je nula eur
Všetci chceme, aby mali ľudia vyššie mzdy. Špeciálne tí s nízkymi príjmami. Ale to sa nerobí plošným stanovovaním administratívnej mzdy z Bratislavy pre čašníčku z Utekáča.
Všetci chceme, aby mali ľudia vyššie mzdy. Špeciálne tí s nízkymi príjmami. Ale to sa nerobí plošným stanovovaním administratívnej mzdy z Bratislavy pre čašníčku z Utekáča.
Súčasná koalícia sa za rok vládnutia slušne rozbehla. V popredí záujmu ľudí bola napríklad novelizácia (respektíve novelizácie) Trestného zákona, bezprecedentné odvolávanie predstaviteľov opozície, či konsolidačný balíček, ktorý sa viac než na uvážený policymaking podobá na daňovú povodeň. Zároveň však boli odvolaní viacerí experti zo štátnej správy a uskutočnené rôzne organizačné zmeny vo verejných inštitúciách (napríklad rušenie analytických jednotiek, ktoré sa mali starať o čo najefektívnejšie míňanie peňazí daňových poplatníkov). Tento frontálny útok na všetko navôkol však paradoxne môže viesť k tomu, že štát bude v životoch ľudí hrať aspoň o niečo menšiu rolu.
Ráno som zbalil desiatu, vodu a horalku, naplánoval trasu a s veľkým úsmevom zobudil deti: „Dnes ideme na túru!“ Ja som sa tešil, žena sa tešila, že sa teším a deti sa tešili s nami. Pred prvým krokom mimo asfalt som sa vyhol začiatočníckej chybe, pri ktorej rodičia sľubujú deťom sladkú odmenu až za dosiahnutie nejakých kontrolných bodov na trase. Treba na to ísť naopak. S cukrom v žilách sa kráča ľahšie. Nadopoval som deti horalkami a plní síl sme zahájili pochodom chod. Asi po pol hodine to prišlo. Prvé stúpanie. V tom bode výletu sa rodinná idylka začala meniť na zákopový boj o každý meter, kde deti vyťahujú zbrane ako šmochtlanie, brblanie až po ten najťažší kaliber. Plač. Nepomôže presviedčanie, ani ďalšie dopovanie cukrami. Osud túry je spečatený. Dospelí postupne stratia bojovú morálku a kapitulujú. Zahlásia na ústup.
Téma nedostatku zdravotníkov sa vo verejných diskusiách už pár rokov objavuje a v dôsledku starnúcej populácie si od nej pravdepodobne ešte dlho neoddýchneme. Dôležitou súčasťou témy je príchod nových zdravotníkov do systému. V minulosti sme už písali o tom, ako sa niektoré krajiny snažia prilákať zahraničných zdravotníkov, v tomto texte sa bližšie pozrieme na schopnosť štátov vychovávať vlastný zdravotnícky personál.
Podobne ako nedávne zrážky, aj daňová povodeň sa dala predvídať. Sledovali sme roky akumulácie populistických balíčkov, veď prvý prišiel v roku 2014. Začalo to „nevinne“ vlakmi zadarmo a skončilo atómovkami ako 13. dôchodok za 820 miliónov ročne. V súťaži o kráľa populizmu sa dajú stávky iba zvyšovať.
Ja som vždy rozdiel medzi ekonomickou ľavicou a pravicou vysvetľoval na príklade koláča. Ľavica ho chce krájať, pravica piecť. No recepty sa postrácali a dnes chcú všetci hlavne krájať.
Domácnosti zaplatia zhruba 80% daní štátu, pretože platia spotrebné dane a DPH ako spotrebitelia a dane a odvody ako pracujúci.